Blackfalds Bulldogs Bonnyville Pontiacs Brooks Bandits Calgary Canucks Camrose Kodiaks Canmore Eagles Drayton Valley Thunder Drumheller Dragons Fort McMurray Oil Barons Grande Prairie Storm Lloydminster Bobcats Okotoks Oilers Olds Grizzlys Sherwood Park Crusaders Spruce Grove Saints Whitecourt Wolverines

Olds Grizzlys Midget AA Tournament

Sunday Standings and Schedule

Standings

1. Olds Grizzlys
2. Banff Academy Bears
3. Taber Golden Suns
4. North West Thunder
5. Sherwood Park Knights
6. KC Kolts
7. Trails West Wolves
8. CNHA Canucks
9. Leduc Roughnecks
10. Red Deer Energy Kings

Schedule

Main Ice 9:00-11:15am
Semi Finals 1
Olds Grizzlys vs. North West Thunder
 
Aux Ice 9:15-11:30am
Semi Finals 2
Banff Academy Bears vs. Taber Golden Suns
 
Main Ice 11:15-1:30pm
7th Place Consolation
Trails West Wolves vs. CNHA Canucks
 
Aux Ice 1:15-3:30pm
9th Place Consolation
Leduc Roughnecks vs. Red Deer Kings
 
Main Ice 1:30-3:45pm
5th Place Consolation
Sherwood Park Knights vs. KC Colts
 
Aux Ice 3:30-5:45pm
Bronze Medal
Losers of Semi Finals
 
Main Ice 3:45-6:00pm
Gold Medal
Winners of Semi Finals
 
 
 
The Olds Grizzlys are hosting their Annual Midget AA Tournament November 23-25.  This year features 10 teams from across Alberta competing to win the tournament championship.  As part of tournament festivities, the Grizzlys will be playing host to the Brooks Bandits on Friday and the Drayton Valley Thunder on Saturday.  Puck drop for both games is 8pm.  Come down to the Olds Sportsplex to catch a glimpse of future AJHL players in action.

 

Below are the teams and tournament schedule:

OLDS GRIZZLYS MIDGET AA INVITATIONAL TOURNAMENT
NOVEMBER 23-25, 2012
           
  TEAMS  
  # 1 Olds Grizzlys # 4 Trails West Wolves # 7 Taber Golden Suns # 10 Sherwood Park Knights  
  # 2 Red Deer Energy Kings # 5 Banff Academy Bears # 8 KC Kolts    
  # 3 Leduc Roughnecks # 6 CNHA Canucks # 9 North West Thunder    
           
  FRIDAY, NOV. 23RD         
           
  MAIN ICE AUX ICE  
  GAME # 1 1 vs. 2    10:00-12:00PM GAME # 2 7 vs. 8    11:30-1:30PM  
  GAME # 3 5 vs. 6    12:00-2:00PM GAME # 5 3 vs. 4    3:45-5:45PM  
  GAME # 4 9 vs 10    2:00-4:00PM GAME # 7 6 vs.1    5:45-7:45PM  
  GAME # 6 2 vs. 7    4:00-6:00PM      
           
  *****OLDS GRIZZLYS VS. BROOKS BANDITS – 8PM  MAIN ICE*****  
           
  SATURDAY, NOV. 24TH        
           
  MAIN ICE AUX ICE  
  GAME # 8 8 vs. 3    9:00-11:00AM GAME # 9 4 vs. 9    9:15-11:15AM  
  GAME # 10 10 vs. 5    11:00-1:00PM GAME # 11 2 vs. 6    11:15-1:15PM  
  GAME # 12 1 vs. 7    2:00-4:00PM GAME # 13 3 vs. 9    2:15-4:15PM  
  GAME # 14 4 vs. 10    4:00-6:00PM GAME # 15 5 vs. 8    4:15-6:15PM  
           
  *****OLDS GRIZZLYS VS. DRAYTON VALLEY THUNDER – 8PM  MAIN ICE*****  
 
CHAMPIONSHIP SUNDAY
           
  SUNDAY, NOV. 25TH        
           
  MAIN ICE AUX ICE  
  SEMI FINALS 1 1st vs. 4th SEMI FINALS 2 2nd vs. 3rd  
  GAME # 16 9:00-11:15AM  GAME # 17 9:15-11:30AM  
           
  CONSOLATION 7th vs. 8th CONSOLATION 9th vs. 10th  
  GAME # 18 11:15-1:30PM  GAME # 19 1:15-3:30PM  
           
  CONSOLATION 5th vs. 6th BRONZE MEDAL Losers of Game # 16 & # 17
  GAME # 20 1:30-3:45PM GAME # 21 3:30-5:45PM  
           
  GOLD MEDAL Winners of Game      
    #19 & # 20      
  GAME # 22 3:45-6:00PM      
           
ALL SUNDAY GAMES: HOME TEAMS WILL BE TEAM WITH BEST GF & GA AVERAGE